cheap hockey jerseys cheap nhl jerseys louboutin outlet cheap nike jerseys tiffany outlet christian louboutin outlet cheap nfl jerseys from china christian louboutin outlet louboutin outlet cheap christian louboutin shoes

Kuraklık, Amik Ovası'nı da vurdu

Eklenme Tarihi 15.01.2014 15:40:09
Hit :
Etiketler :

Verimli topraklarında buğdaydan pamuğa, mısırdan meyve ve sebzeye kadar hemen her ürünün yetiştirildiği Amik Ovası'nda çiftçiler, yeterli yağış olmadığı için kuraklık tehlikesiyle karşı karşıya kaldı

Hatay Ziraat Odası Başkanı Denizli:

"Bundan sonra yağacak yağmurun artık buğdaya bir faydası olmayacak. Çünkü yer altındaki tohum, kuraklık nedeniyle çürüdü"

Verimli arazileri nedeniyle buğdaydan pamuğa, mısırdan meyve ve sebzeye kadar hemen her ürünün yetiştirildiği Amik Ovası'nda, çiftçilerin büyük umutla ektiği buğdaylar yeterli yağış olmadığı için üreticisini üzdü.

Türkiye’nin en verimli tarım arazilerinden ve "bereketin simgesi" olarak bilinen Amik Ovası, beslendiği Asi Nehri, Karasu ile Afrin Çayıyla da aynı zamanda bölgesinin en büyük toprak düzlüğüne sahip. 250 bin dekar ekilebilir alana sahip ovadaki tarim arazilerinin yüzde 85'ine hububat ekiliyor. Bunun yüzde 70'ini ise buğday oluşturuyor.

Hatay Ziraat Odası Başkanı Abdulhay Denizli, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçen yıl Amik Ovası'nda 250 bin dekar ekili arazide 150 bin ton buğday üretimi yapıldığını, bu yıl ise 175 bin dekar alanda ekilen buğdayın veriminde yarı yarıya düşüş beklediklerini bildirdi.

Arpa, yulaf ve çeltik geç ekildiği için bu ürünlerin kuraklıktan etkilenip etkilenmediğini henüz tahmin edemediklerini, kuraklığın en çok buğday üretimini vurduğunu ifade eden Denizli, "Çiftçilerin büyük umut ve emekle ektiği buğdaylar, yağış olmaması nedeniyle büyümedi. Bu mevsimde yaklaşık 20 santimetre olması gereken ürünün boyu 5 santimetreyi geçmedi" dedi.

Kuraklık nedeniyle çiftçinin çok zor durumda kaldığını anlatan Denizli, şunları söyledi:

"Yağış olmaması nedeniyle bu yıl buğdaylar büyük tehdit altında. Birçok ürün kuraklık nedeniyle çürüme tehlikesiyle karşı karşıya. Çiftçilerimiz büyük masraf yaparak ektiği ürünlerden maalesef bu yıl beklediği verimi alamayacak. Bundan sonra yağacak yağmurun da artık buğdaya bir faydası olmayacak. Çünkü yer altındaki tohum, kuraklık nedeniyle çürüdü."

Çiftçi Hikmet Aslan da yağış yetersizliği nedeniyle verimin büyük oranda düşeceğini, bu yıl ektikleri üründen umutsuz olduklarını kaydetti.

Buğday üretiminde geçen yıla göre verimin yüzde 30 düşeceğini tahmin ettiğini bildiren Aslan, "Çiftçi mağdur durumdadır. Yağmurun geç yağması durumunda buğdayın olgunlaşma dönemi gecikerek verimliliği olumsuz etkileyecektir" diye konuştu.

Kuraklık, Amik Ovası'nı da vurdu

Kuraklık, Amik Ovası'nı da vurdu

Kuraklık, Amik Ovası'nı da vurdu

Kuraklık, Amik Ovası'nı da vurdu

Benzer Haberler

Yorum Yazın