Ahşap Antikaları Muhafaza Etme Adımları

Ahşap mobilyaları saklamak Kadıköy İkinci El Kitap Alanlar için diğer mobilyalara kıyasla farklı koşullar gerektirir, ancak depolama daha zor olabilir. Örneğin, raflara ve dolap kapaklarına sahip daha büyük parçaları zeminde nasıl yerleştireceğinizi düşünün. Ayrıca, büyük boyutlu mobilyalardaki hasarların giderilmesi veya daha fazla yıpranmayı önlemek de zordur.

Ahşap Mobilyaların Çatlama ve Yarılmasını Önleyin

Çevresel değişiklikler ahşap mobilyaların çatlama ve ayrılma olasılığını artırır, bu da tamir edilmesi zor hatta imkansız kusurlara sebep olabilir. Ahşap mobilyalarınızı depoya koymadan birkaç hafta önce tüm ahşap yüzeylere bir kat cila uygulayarak bunu önleyin.

Mobilyaları Tamamen Boşaltın

Ahşap mobilyaları saklarken çekmecelerde ya da dolaplarda plak alanlar için plak veya başka hiçbir şey bulunmadığından emin olun. Sadece mobilyaların iç kısmının bakımı söz konusu değil, aynı zamanda bazı ürünler çıkarılmazsa mobilyaya zarar verebilir. Örneğin, unutulan bir kalem sıcak havalarda sızıntı yapabilir ve geri dönüşü olmayan bir hasara neden olabilir. Plak ürünleri için bilgi almak için de şurayı tıklayınız.

Ahşabı Boğmaktan Kaçının

Ahşap mobilyalarla uğraşırken, eşyanın dışını korumak için hava kabarcıklı veya plastik streç film kullanmak istemezsiniz. Ahşabın nefes alması gerekir, bu nedenle toz ve döküntülerin mevcut boşluklara girmesini önleyen beyaz pamuklu kumaşlar gibi nefes alabilir kumaşlar kullanın.

Mümkünse İklim Kontrollü Depolamayı seçin

Ahşap mobilyalarınızı saklama zamanı geldiğinde, kontrollü bir iklime sahip bir yer seçmeye çalışın. Yeterli nem bulunmaması ahşabın çatlamasına neden olabilir. Çok fazla nem olması, ahşap bileşenlerin bükülmesine ve şeklinin değişmesine yol açabilir.

Ahşap Mobilyaları Yüksekte Tutun

Ahşap mobilyalarınızı korumak için yerden yukarıda saklayın. Mobilyalarınızı tahta paletlerin veya kül bloklarının üzerine yerleştirin. Bu şekilde eğer su, depolama ünitenize sızarsa, ahşap antika mobilyalarınızı zarar görmekten koruyabilirsiniz.

Malzemenin korunmasına gelince, parçaların depoya nasıl konulduğuna dikkat edin. Ahşap, daima serin ve kuru bir yerde tutulmalıdır. Bu ipuçlarına uymak, ahşap eşyalarınızın uzun süre işlevsel ve estetik olarak sağlam kalmasını sağlar. Ayrıca antika değerini kaybetmesini de önler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir