Dask Sigortası Hesaplama

Zorunlu deprem sigortası dask, her yıl geçen yıla göre farklılık göstermektedir. Her yılın yapı maliyetine göre dask sigortası fiyatlandırılır. Yapı maliyetindeki artış sigorta sonucunda verilecek paranın da artmasına sebep olacaktır. Dask fiyatları da bu oranda düzenlenmektedir. Sigorta, felaket sonrası binanın tekrardan inşa maliyetine göre hesaplanır. Bu şekilde deprem sigortası belirlenir. 

Eğer yapının sigorta şirketinin azami teminat tutarından fazla bir değeri varsa yapı sahibi başak bir sigorta şirketlerinden isteğe bağlı olarak deprem sigortası yaptırabilir. Dask sorgulama yaptırarak yapınıza dask sigortası yaptırabilirsiniz. Deprem bölgesinde olan ülkemiz için gerekli olan dask sigorta, yapınızın doğal felaketlerde aldığı maddi zararı karşılar.

Dask Sigortası Nasıl Yapılır

Zorunlu deprem sigortası sadece binalar için yapılır. Arsalar için dask sigorta geçerli olmaz. Bu yüzden sunulan sigorta bedeli bina içindir arsa için sigorta bedeli sunulmaz. Zorunlu deprem sigortası yaptırmak için sigorta şirketi öncelikle sizden isminizi, adresinizi, telefon numaranızı ve TC kimlik numaranızı isteyecektir. 

Daha sonra sigorta yapılacak yapının bulunduğu yer ile ilgili belgeler veya bilgiler istenir. Bunun en başında sigorta yapılacak binanın açık adresi istenir. Daha sonra buranın tapu detayları, inşa tarihi, yapı türü gibi bilgiler istenir. Binanın kaç katlı olduğu hasar durumu ve kullanım şekli gibi bilgiler verilir. Yapının yüz ölçümü ile ilgili belgeler istenir. Bu şekilde deprem sigortasına başvuru işlemleri başlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir