Diş Sıkma ve Gıcırdatma Komplikasyonları

Hayatın olağan gidişatında hemen herkes dişlerini sıkma eğilimindedir. Bu durumun düzenli bir şekilde gerçekleşmesi bruksizm denilen dış sıkma rahatsızlığı oluşur. Neyse ki; Diş Sıkma Tedavisi ile bu rahatsızlıktan kurtulmak mümkün. Gün içinde istem dışı ve uyku esnasında bilinçaltı etmenlere bağlı olarak dişler sıkılabilir ya da gıcırdatılabilir.

Diş Sıkma Nedenleri Nelerdir?

Bruksizm olarak da bilinen diş sıkmanın kesin olarak neden kaynaklandığı bilinmemekle beraber, nadir hastalıklarla ilişkili komplikasyonlar, depresyon tedavisinde kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, stres, endişe veya öfke gibi birçok altta yatan nedenler vardır.

Diş Sıkma Tedavisi

Profesyonelce yapılan bir dişlik, diş sıkma tedavisi için en etkili seçenektir. Uyurken dişlerin birbirine sürtünmesini önler. Bruksizm çok uzun süre tedavi edilmeden bırakılırsa cerrahi müdahale gerekebilir. Kişiye özel tedavi ile gerekli tanı gerçekleştirilir. Gerektiğinde fizik tedavi, artrosentez ve ilaç tedavisi uygulanır. Alanında uzman mersin diş hekimleri bu tür rahatsızlıkların tedavisi için gerekli hizmeti vermektedirler.

Diş Sıkma Nelere Yol Açar?

Üst ve alt dişlerin birlikte senkronize hareketlerde bulunması ve sadece çiğneme yaparken temas etmeleri gerekiyor. Doğal olmayan sıkma veya ısırma, dişlerin aşınmasına, çatlamasına ve ayrıca ciddi çene bozulmasına neden olabilir. Dolgu ve kaplamaların hasar görmeleri de söz konusudur.

Dişlerin sıkılmasından kaynaklanan bazı komplikasyonlar;

  • Baş ağrısı
  • Çene ve yüzde ağrı
  • Dişlerde hassasiyet
  • Yeme ve Uykusuzluk

Diş Sıkmadan Kaçınma

Bruksizm stresle ilişkiliyse, terapi ve rahatlama tekniği yardımcı olabilir. Tütün ve kafein gibi uyarıcıları azaltmak iyi bir fikir olabilir. Altta yatan nedenlerin ya da komplikasyonların ortadan kaldırılamaması durumunda uzman hekimlerden yardım almak daha konforlu bir gece uykusu için size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir