Ginseng Kullanım Tarifleri

Ginseng gıdasını kadın erkek her kesin her yaşta kullanması kişiye fayda sağlayacaktır. Satılmaya hazır formlarda ginseng kökü kutuların içerisinde müşterilere satılmaktadır. Kök şeklinde alacak olan müşteriler, bu kökü çeşitli öğütücülerde öğüterek toz haline getirmelidir. Havanda dövülebilir ya da çekilebilir.

Kök halinde alınarak çekilip ginseng tozu elde etme işlemi oldukça basittir. Bunun kullanım şekli her gün bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak tüketilmesi şeklinde olabilir. Şeker hastası iseniz, yoğurda ya da çayın içine karıştırarak içmekte fayda vardır. Ayrıca ginseng tozunu yeşil çayın içerisinde içmek hem ağıza güzel bir tat bırakacağı gibi hem de kişilerin şeker dengelerini ölçüde tutmalarına yardımcı olmaktadır. Sadece bir çay bardağı sıcak suya bir tatlı kaşığı ginseng tozu kullanarak tüketmek de ideal ölçüde bir tüketim sayılabilir. Sadece suyla bile farklı bir tada ve kokuya sahip olacak ginsengin her türlü tarifini kolaylıkla deneyebilirsiniz.

Sıklıkla tercih edilen kırmızı ginseng de toz formatında tüketilmektedir. Kırmızı ginsengi yoğurt, su, yeşil çay ve ıhlamur ile tüketebilirsiniz. Kökünün renginden dolayı bu ismi almış olan bu ginseng türü, diğerleri ile birlikte aynı şekilde tüketilebilir ve aynı etkiyi gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir