Hindistan Cumhurbaşkanı Modi’yi İkinci Dönem Başbakan Olarak Atadı

Hindistan cumhurbaşkanı Narendra Modi’yi, yeni seçilen milletvekillerinin Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi liderliğindeki iktidar ittifakından kısa bir süre sonra başbakan seçti.

Cumhurbaşkanı Ram Nath Kovind, tweetinde, Modi’den hükümetinde bakanlar olarak atanacakların isimlerini ve başbakanlık görevinde ikinci beş yıl boyunca yemin etme tarihini iletmesini istediğini söyledi. Modi ve ittifakının bazı liderleri cumartesi günü cumhurbaşkanıyla görüştü.

Basında çıkan haberlerde Modi’nin Perşembe günü Kovind tarafından yemin edileceği söyleniyor.

BJP başkanı Amit Shah, Modi ‘nin Yeni Delhi’ deki Parlamento Merkezindeki milletvekilleri toplantısında Ulusal Demokrat İttifakın lideri olduğunu açıkladı.

Seçim Komisyonu, BJP’nin altı hafta sürecek seçimlerin resmi oy sayımının Cuma günü tamamlanmasının ardından Parlamentonun alt meclisi olan Lok Sabha’daki 542 sandalyenin 303’ünü kazandığını açıkladı. Bu, Hindistan’daki bir partinin hükümet kurması gereken basit çoğunluğun çok ötesinde bir şey.

BJP’nin en büyük rakibi Rahul Gandhi liderliğindeki Hindistan Ulusal Kongresi 52 sandalye kazandı ve Batı Bengal Baş Bakanı Mamata Banerjee liderliğindeki Tüm Hindistan Trinamool Kongresi 22 sandalye kazandı.

Eleştirmenler Modi ve partisinin bölücü politikalar uyguladıklarını ve ilk Hindu stratejisini kullandıklarını söylüyorlar. Ancak Modi Cumartesi günkü seçimlerden sonra ‘bu seçimin toplumsal bir birlik hareketi haline geldiğini’ söyledi.

“Genel olarak seçimlerin bölündüğü, mesafeler oluşturduğu, duvarlar yaptığı söylenir. Ancak 2019 seçimleri duvarları kırmaya çalıştı” dedi.

Modi Cuma günü, bakan Kabine bakanlarıyla bir araya geldi ve daha sonra ülkenin cumhurbaşkanına istifasını sundu. Cumhurbaşkanı, yetkililerden yeni hükümet göreve başlayana kadar görevine devam etmelerini istedi.

Büyükbabası, büyükannesi ve babası hepsi başbakan olan Gandhi, şahsen, uzun bir Kongre partisi temeli olan, Hindistan’ın tekstil bakanı olan BJP rakibi için modern Hindistan’ın en güçlü döneminin sona erdiğini belirtti. Dünyanın en büyük demokratik tatbikatı olan altı haftalık şaşırtıcı oylamada kullanılan yaklaşık 600 milyon oyun oy sayımı Perşembe başlarında başladı.

Zafer, bazı gözlemcilerin Müslümanlara ve diğer dini azınlıklara karşı hoşgörüsüzlüğünün yanı sıra Hindistan’ın bu yılın başlarında savaşa girdiği komşu Pakistan’a yönelik kasvetli duruşuna karşı hoşgörüsüzlük çektiğini söylediği Hindu-birinci politikasında referandum olarak görülüyordu. intihar saldırıları sonrasında Hindistan’ın kontrolündeki Keşmir’de 40’tan fazla Hintli güvenlik görevlisini öldürdü.

Modi, olayı Pakistan’ın milliyetçi duyguları tetikleyen bir hava saldırısıyla düzenlediği saldırıya yanıt verdikten sonra etkili bir kampanya aracı olarak kullandı. BJP, Modi’nin Hindistan’ın ulusal güvenliğini sağlamanın doğru kişisi olduğunu söyledi.

https://www.dailysabah.com/asia/2019/05/25/indias-president-appoints-modi-as-pm-for-second-term

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir