Hindistan Liderinden Açıklama

Hindistan ve Pakistan liderleri Pazar günü telefonla konuştuklarında, ofisleri, Şubat ayındaki tatbikattan önceki ilk görüşmelerinden bu yana ilk konuşmalarında, yılların en kötü patlamasının yaşandığını söyledi.

Pakistan Başbakanı Imran Khan, Hintli mevkidaşı Narendra Modi’yi son seçim zaferinden dolayı tebrik etti, iki nükleer silahlı kemer düşmanı ayrı açıklamalarda bulundu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı, ‘Khan, her iki ülkenin de halklarının iyileştirilmesi için birlikte çalışma isteğini belirtti’ dedi.

Başbakan, ‘Güney Asya’da barış, ilerleme ve refah konusundaki vizyonunu yineleyen Başbakan, bu hedefleri ilerletmek için Başbakan Modi ile birlikte çalışmayı dört gözle beklediğini’ söyledi.

Bu arada Modi, ‘Bölgemizde barış, ilerleme ve refah için işbirliğini ilerletmek için güven ve şiddet içermeyen bir terör ve çevre yaratmanın şart olduğunu vurguladı.’ Dedi.

Şubat ayında Hindistan’da bulunan Keşmir’deki bir intihar saldırısında Pakistan merkezli bir militan grubunun, 40 Hint askerinin ölmesine neden olduğu iddia edildi.

Daha sonra Hindistan ve Pakistan, hava saldırıları düzenledi, ancak uluslararası toplumun devreye girmesiyle iki ülke arasında daha fazla eylem oluşması engellenerek halk rahatlatıldı.

Bu ayın başlarında, Hindistan için diplomatik bir zaferde bulunan ABD, intihar bombardımanının sorumluluğunu üstlenen grubun lideri Masood Azhar’ı terörist kara listesine ekledi. Jaish-e-Mohammad (JeM) grubu, 2001’den beri ABD’nin terör listesinde bulunuyor.

Modi ve Han’ın en son konuştukları, Modi’nin Temmuz 2018’deki seçim zaferindeki muhatabını tebrik ettiği zaman olduğu sanılıyor.

Modi ve onun Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi (BJP) geçtiğimiz hafta bir sıkıntılı bir seçimi
kısmen Modi’nin Pakistan hakkında sert konuşmasının olumlu etkisiyle kazanmıştı.

Kaynak: https://www.dailysabah.com/asia/2019/05/26/leaders-of-india-pakistan-speak-for-first-time-since-flare-up

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir