Hormonlu Yiyeceklerin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri

Dünyamızda ilerleyen teknolojiyle beraber insanların beslenme şekilleri de değişmeye başlamıştır. Özellikle marketlerde satılan hazır ve dondurulmuş yiyecekler, hormonlu meyve sebze ve gıdalar, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir.

Son dönemlerde bilinmeyen hastalıkların ve kanser vakalarının artması bu nedene bağlanabilir. Hatta o kadar ki, vücuda faydalı olan birçok yiyecek verilen hormonlar neticesinde zararlı hale gelmektedir.

Hormonlu Yiyeceklerin Zararları

Doğal olmayan yiyecekler, vücudun hormon dengesi üzerinde olumsuz etki yaparlar. Hormon dengesi bozulan vücut, hastalıklara karşı savunmasız hale gelir. Özellikle kanser vakalarının artmasının başlıca sebepleri arasında bu yer almaktadır.

Yine hazır dondurulmuş gıdaların içine konulan koruyucu maddeler, faydalı besinleri zararlı hale getirmektedir. Özellikle obezite aşırı kilo alma bu sebeple meydana gelmektedir.

Hormonlu yiyecekleri tüketmek insan vücudunun dengesini bozduğu için, çocuklarda ergenlik dönemlerine girmesi de değişkenlik gösterir. Bununla birlikte kısırlık, erken menopoz bir diğer olumsuz etkilerdir.

Ülkemizde de yaygın olarak kullanılan ve hibrit tohum diye adlandırılan, genetiği ile oynanmış çekirdeği ile yeni bir ürün yetiştirilemeyen, tekdüze, yapısal olarak ürünü kusursuz gösteren, tohum kullanımı çok yaygındır ve marketlerde bu ürünlerle karşılaşmak oldukça mümkündür.

İnsanlar ve bilim, artık bu tür yiyeceklerin zararlarını kanıtlamış, ufak tefek çalışmalar olsa da sistem olarak henüz hormonsuz doğal yiyecek bulmak halen zordur. Kişilerin, doğal yiyecekleri kendi kendine anlayabileceği metotlar vardır, ancak buda kesin garantili değildir. En önemli etken ise üreticilerin bu ürünleri üretirken, kendi vicdanlarıyla hareket etmesini sağlamak olacaktır.

Alınabilecek Tedbirler

1- Meyve ve sebze mevsiminde tüketilmelidir. Şimdiki zamanda, kışın yaz meyvesi, yazında kış meyvesi yiyebiliyorsak bu hormonlar sayesindedir.

2-Özellikle hazır dondurulmuş gıdalardan uzak durulmalıdır.

3-Marketten bir ürün satın alırken, özellikle içeriğine iyi bakılmalı koruyucular, yapay tatlandırıcılar bulunan ürünler tercih edilmemelidir.

4- Meyve ve sebze alırken biçimsel olarak çok iyi düzgün çekirdeksiz ürünlerden ziyade, biçimsiz çekirdekli içi dolu olan ürünler tercih edilmelidir.

5-Hazır olarak satılan köfte, salam, sucuk, burger v.b ürünlerin içine her çeşit sakatat karıştırmak oldukça kolaydır. Emin olunan markalar tercih edilmelidir.

Basitçe anlatmak gerekirse, yiyeceklerdeki hormonlardan uzak durmak kişilerin kendisine kalmış bir tercihtir. Ancak çocuklarımızın ve kendi sağlığımızın iyi olmasını istiyorsak hormonsuz doğal yiyecekler tüketmeye gayret etmek gerekir. Anında olumsuz bir durumla karşılamasa bile, ilerleyen dönemlerde vücuttaki etkilerini görmek için çok geç olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir