Karabaş otu yağının faydaları nelerdir?

Karabaş otu bitkisinin bazı türlerinden elde edilen yağ çiçekleri ezildiğinde kötü ve kuvvetli bir koku salgılasa da yağın hoş kokusu pek çok derde şifa kaynağıdır.

Keşiş otu, yalancı lavanta veya gargan isimleriyle de anılan bitkinin elde edilen yağında A ve C vitaminleri, kalsiyum, peril alkol, demir, geraniol ve rosmanirik asit bulunmaktadır.

Saymakla bitmeyecek faydaları bulunan karabaş otu yağı kullanım amacına göre dahili ve harici olarak kullanılabilir.

Karabaş otu yağının faydaları

Kanserle savaşır

İçeriğinde bulunan geraniol maddesiyle kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önleyerek tümörü yok eder. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanseri riskini önleyiciyi bir etkiye sahiptir.

Ağrı kesicidir

Stres ve gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları başta olmak üzere mafsal ve romatizmal ağrıları dindirir. Menopoz dönemi ağrıları, regl ağrıları, kas ve eklem ağrıları, sırt ve bel ağrıları, kulak ağrısı gibi vücudunuzun herhangi bir bölümünde yaşam kalitenizi düşüren tüm ağrıları ortadan kaldırmaktadır.

Mide ve bağırsak problemlerini giderir

Bağırsak hareketliliğini düzenlemeye yardımcı olan karabaş otu yağı hazımsızlığa, gaz sorunlarına ve kabızlığa iyi gelmektedir. Bağırsak ve mide sancılarını dindirirken vücuttaki tüm toksik maddelerin atımını hızlandırır. İdrar yollarındaki mikrobun kırılmasını sağlar, ödem atımına yardımcıdır ve idrar söktürür.

Ayrıca karaciğerin ve böbreklerin çalışmasını desteklerken safrayı da rahatlatarak taş ve kum dökümünü doğal yollarla desteklemektedir. Bağırsak düzensizliğini ortadan kaldırmasıyla kilo vermeye de yardımcı olur.

Cildin mucizevi yağlarındandır

Basit cilt yaralarında enfeksiyonu ortadan kaldırma özelliğine sahip karabaş otu yağı haricen dezenfekte için kullanılabilir.

Egzamalı ciltlerin tevdisi, ciltteki kızarıklık, şişlik, kaşıntı, böcek ve sinek ısırıkları için karabaş otu yağı kullanılarak ciltteki tüm sorunları gidermektedir. Cildin yaşlanma sürecini geciktiren bitkisel yağ cilt üzerindeki yara ve yanık izlerini de geçirme özelliğine sahiptir.

Saç sorunlarına kesin çözüm

Saçların daha yumuşak ve parlak görümü için karabaş otu yağını tercih edebileceğiniz gibi saç dökülmesi, kepek, bit ve uyuz sorunları tedavisi için de kullanabilirsiniz. Saç derisindeki kuruluğu gidererek saçın doğal nem dengesine kavuşmasını sağlayan yağ saçların sağlıkla uzamasına imkan tanımaktadır.

Sinirsel ve zihinsel açıdan rahatlama sağlar

Endorfin seviyesinin yükselmesini sağlayan karabaş otu yağı beyni temizlemeye yardımcıdır. Ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde, stres ve depresyon problemleri, sinir sıkışmaları gibi pek çok sinirsel ve zihinsel problemlere çözüm olanakları sağlar. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle sara hastalığı ataklarını hafifletmeye yardımcı olur. Epilepsi nöbetlerinde azalma sağlayacağı gibi uykusuzluk problemlerini de giderir.

Karabaş otu yağı nasıl kullanılır?

Cildinize direk olarak sürerek masaj yoluyla cildinize yedirebilirsiniz.

Uykusuzluk problemleri için yatmadan önce yastığınıza 1-2 damla karabaş otu yağı damlatabilirsiniz.

İçeriğinde karabaş otu yağı bulunan maske ve kürlerden faydalanabilirsiniz.

2 damla kadar bir çay bardağı su içerisine damlatılarak içilebilir.

Karabaş otu yağının zararları nelerdir?

Piyasada satışa sunulan pek çok karabaş otu yağı dahili kullanıma uygun olmadığından harici olarak kullanımı önerilir.

Cerrahi müdahale ve anestezi durumları için önce ve sonra en az 15-20 gün kullanımı tavsiye edilmez.

Hamile bayanların ve emziren kadınların kullanması önerilmez.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanırken karabaş otu yağı kullanımı önerilmeyeceği gibi aşırı tüketimi merkezi sinir sisteminin yavaşlamasına neden olabilecektir.

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler yağı tenle temas ettirmeden önce su ile seyrelterek kullanması tavsiye edilir.

İlaç kullanan kişilerin mutlaka doktoruna danışarak kullanması önerilir. Aksi takdirde bazı ilaçlarla ters etki yaratma olasılığı yüksektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir