Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Dişler, insanların genel olarak daha sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi açısından oldukça önemlidir. İyi bir diş sağlığı uygulaması, sağlıklı diş ve diş eti açısından önemli olurken, insanların günlük olarak 2 defa dişlerini fırçalaması ve belirli periyotlarda diş doktoru ile görüşmesi önerilmektedir. İnsanların diş sağlığını koruyabilmesi için mutlaka günlük görevlerini yerine getirmesi ve yaşadığı herhangi bir problemde diş hekiminden destek alması gerekmektedir. Hastalıklı, çürük, çarpık ya da eksik dişler diş estetiği gibi pahalı uygulamalara neden olurken, diş sağlığı konusunda…

"Diş Sağlığı Neden Önemlidir?"

Su Arıtma Hangi Alanlarda Kullanılır?

Arıtma dediğimiz işlem suyun daha kaliteli ve temiz hale gelmesini sağlayan bir aşama olarak değerlendirilebilir. Özellikle içme suları su arıtma dediğimizde gündelik hayatta evlere entegre edilebilen sistemlerin kullanılmaya başlamasıyla daha da kendini geliştirmiş bir sektördür. Su arıtma hangi alanlarda kullanılır?  Aklımıza gündelik kullanımda evlerimizde su arıtma tesisatı şeması bir anda canlanmaktadır. Fakat bunu daha geniş bir açıda düşünebiliriz. Bir nehrin bakımında ya da bir çevre sulamasında endüstriyel anlamda su kullanımında yani özel kuruluşlarda ve büyük endüstriyel fabrikalarda…

"Su Arıtma Hangi Alanlarda Kullanılır?"

Sağlıklı Gülüşlerde Kaplama ve İmplant

Ağız ve diş sağlığımız için doğru uygulamaların yapılması oldukça önemlidir. Çünkü özellikle diş yüzeyinde kullanılan kaplamalar sadece ağız ve diş sağlığını değil tüm vücudumuzu etkilemektedir. Bu yüzden diş kaplamalarında ağır metal içeriklerinden uzak durulmalıdır. Zirkonyum, beyaz metal olup, ağız bütünlüğüne uygun bir kaplamadır. Son yıllarda en çok uygulanan kaplama materyalleri arasındadır. Doğal görünümü yanı sıra diş etleri ile muhteşem bir uyum sağladığından mutlaka diş kusurlarında kullanılması gerekir. Alerjik bir yapıda olmaması da en büyük avantajları arasındadır.…

"Sağlıklı Gülüşlerde Kaplama ve İmplant"

Gebelik Sürecinin Önemi

Anne adayları hamile olduklarını öğrendikleri andan itibaren yaşamlarını sağlıklı ve dikkatli bir şekilde sürdürmek zorundalar. Artık iki canlı olan anne adayları için Gebelik süreci ilk haftadan itibaren 36. haftaya kadar aşama aşama kat edilen bir yoldur. Her hafta bebek gelişimi açısından çok önemlidir. Bu nedenle anne adayları bu süreçte hem kendileri için hem de bebekleri için sağlıklı bir yaşam sürmek zorundadır. Gebelik döneminde herkes gibi anne adayları da bağışıklık sistemlerine bağlı olarak mevsimsel hastalıklara yakalanabilir. Hastalık belirtileriyle karşılaşıldığı…

"Gebelik Sürecinin Önemi"

Piezo Burun Estetiği Riskli Mi?

Son zamanlarda yaygın bir şekilde tercih edilen piezo burun estetiği yöntemi riskli mi diye merak edenler olabilir. Tam donanımlı olarak hizmet veren estetik merkezimizde meme büyütme ve farklı estetik hizmetleri verilmektedir. Bu yöntemin riskleri hakkında sizleri bilgilendirmek istiyoruz. Söz konusu yöntemle yapılan işlemlerin sonunda kısa süreliğine koku kaybı yaşama riskiniz bulunmaktadır. Merkezimizde yapılan piezo burun estetiği operasyonlarında bu riskler minimum seviyededir. Geçici bir problem olan koku kaybı burun fonksiyonlarının bozulmasıyla ilgili değildir. Bunun dışında çok ufak şişlik ve morluklar…

"Piezo Burun Estetiği Riskli Mi?"

Termal Otellerde Şifalı Su

Diz boyun ve buna benzer birçok hastalık artık insanlarımızda sık sık görülmektedir. Bu sebeple insanlar sadece hastane içinde değil de hastane dışında da dertlerine iyi gelebilecek yöntemler bulmuşlardır. Burada da en iyi alternatif ve tabi ki en güvenilir olan sıcak su kaynaklarıdır. Termal oteller Afyon şehrin de bulunduğu için bu bölge de insanlar ulaşım sorunu yaşamadan buralara ulaşabilmektedirler. Siz de yerinizden kıpırdamadan afyonda ki termal oteller hakkında bilgi almak için şuraya tıklamanız yeterli.  Termal Otellerdeki Değişim  Eski…

"Termal Otellerde Şifalı Su"

Yüksek Başarı Oranına Sahip Şekilde Böbrek Nakli Tedavisi

Böbrekler, insanların sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahip organlardandır. Ancak bazı durumlarda, çeşitli sebeplerden dolayı böbrekler, kalıcı olacak şekilde işlevlerini yitirebilmektedir. Böbrek yetmezliği olarak nitelendirilen bu durumun tedavisi, sadece nakil ile mümkündür. Böbrek naklinin başarıyla sonuçlanabilmesi ise, nakli gerçekleştiren hekimlerin mesleki bilgi ve becerisiyle, hastanenin teknik imkanlarına bağlıdır.       Florance Nightingale hastanesinde profesyonel ekibiyle birlikte hizmet veren Prof. Dr. Barış Akın, böbrek nakli konusunda hastaların umudu olacak çalışmalar yürütmektedir. Teknolojinin tıp alanındaki gelişmelerine bağlı…

"Yüksek Başarı Oranına Sahip Şekilde Böbrek Nakli Tedavisi"

Yüksel Psikoloji Danışmanlığı

Yüksel Psikolojisi bünyesinde son yıllarda artış gösteren psikolojik sorunlara karşı uzman ekibimizle birlikte sizlere yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle çocuk psikoloğu alanında uzman ekibimizi sizin için hazırladık ve birçok konuda destek vermeye hazır durumdayız. Çocuklarda görülebilecek birçok psikoloji konusu olabilmektedir. Örneğin okul korkusu, okula hazırlık ve uyum süreci, akademik başarısızlıklar, yalan söyleme, okul öncesi dönemin korkusu ve çocukluktan gelen birçok farklı sorundan dolayı çocuklarda oluşabilecek tüm psikolojik sorunları Bahçeşehir Psikoloji olarak çözmek için size hizmet vermekteyiz.…

"Yüksel Psikoloji Danışmanlığı"

Karabaş otu yağının faydaları nelerdir?

Karabaş otu bitkisinin bazı türlerinden elde edilen yağ çiçekleri ezildiğinde kötü ve kuvvetli bir koku salgılasa da yağın hoş kokusu pek çok derde şifa kaynağıdır.

Keşiş otu, yalancı lavanta veya gargan isimleriyle de anılan bitkinin elde edilen yağında A ve C vitaminleri, kalsiyum, peril alkol, demir, geraniol ve rosmanirik asit bulunmaktadır.

Saymakla bitmeyecek faydaları bulunan karabaş otu yağı kullanım amacına göre dahili ve harici olarak kullanılabilir.

Karabaş otu yağının faydaları

Kanserle savaşır

İçeriğinde bulunan geraniol maddesiyle kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önleyerek tümörü yok eder. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanseri riskini önleyiciyi bir etkiye sahiptir.

Ağrı kesicidir

Stres ve gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları başta olmak üzere mafsal ve romatizmal ağrıları dindirir. Menopoz dönemi ağrıları, regl ağrıları, kas ve eklem ağrıları, sırt ve bel ağrıları, kulak ağrısı gibi vücudunuzun herhangi bir bölümünde yaşam kalitenizi düşüren tüm ağrıları ortadan kaldırmaktadır.

Mide ve bağırsak problemlerini giderir

Bağırsak hareketliliğini düzenlemeye yardımcı olan karabaş otu yağı hazımsızlığa, gaz sorunlarına ve kabızlığa iyi gelmektedir. Bağırsak ve mide sancılarını dindirirken vücuttaki tüm toksik maddelerin atımını hızlandırır. İdrar yollarındaki mikrobun kırılmasını sağlar, ödem atımına yardımcıdır ve idrar söktürür.

Ayrıca karaciğerin ve böbreklerin çalışmasını desteklerken safrayı da rahatlatarak taş ve kum dökümünü doğal yollarla desteklemektedir. Bağırsak düzensizliğini ortadan kaldırmasıyla kilo vermeye de yardımcı olur.

Cildin mucizevi yağlarındandır

Basit cilt yaralarında enfeksiyonu ortadan kaldırma özelliğine sahip karabaş otu yağı haricen dezenfekte için kullanılabilir.

Egzamalı ciltlerin tevdisi, ciltteki kızarıklık, şişlik, kaşıntı, böcek ve sinek ısırıkları için karabaş otu yağı kullanılarak ciltteki tüm sorunları gidermektedir. Cildin yaşlanma sürecini geciktiren bitkisel yağ cilt üzerindeki yara ve yanık izlerini de geçirme özelliğine sahiptir.

Saç sorunlarına kesin çözüm

Saçların daha yumuşak ve parlak görümü için karabaş otu yağını tercih edebileceğiniz gibi saç dökülmesi, kepek, bit ve uyuz sorunları tedavisi için de kullanabilirsiniz. Saç derisindeki kuruluğu gidererek saçın doğal nem dengesine kavuşmasını sağlayan yağ saçların sağlıkla uzamasına imkan tanımaktadır.

Sinirsel ve zihinsel açıdan rahatlama sağlar

Endorfin seviyesinin yükselmesini sağlayan karabaş otu yağı beyni temizlemeye yardımcıdır. Ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde, stres ve depresyon problemleri, sinir sıkışmaları gibi pek çok sinirsel ve zihinsel problemlere çözüm olanakları sağlar. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle sara hastalığı ataklarını hafifletmeye yardımcı olur. Epilepsi nöbetlerinde azalma sağlayacağı gibi uykusuzluk problemlerini de giderir.

Karabaş otu yağı nasıl kullanılır?

Cildinize direk olarak sürerek masaj yoluyla cildinize yedirebilirsiniz.

Uykusuzluk problemleri için yatmadan önce yastığınıza 1-2 damla karabaş otu yağı damlatabilirsiniz.

İçeriğinde karabaş otu yağı bulunan maske ve kürlerden faydalanabilirsiniz.

2 damla kadar bir çay bardağı su içerisine damlatılarak içilebilir.

Karabaş otu yağının zararları nelerdir?

Piyasada satışa sunulan pek çok karabaş otu yağı dahili kullanıma uygun olmadığından harici olarak kullanımı önerilir.

Cerrahi müdahale ve anestezi durumları için önce ve sonra en az 15-20 gün kullanımı tavsiye edilmez.

Hamile bayanların ve emziren kadınların kullanması önerilmez.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanırken karabaş otu yağı kullanımı önerilmeyeceği gibi aşırı tüketimi merkezi sinir sisteminin yavaşlamasına neden olabilecektir.

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler yağı tenle temas ettirmeden önce su ile seyrelterek kullanması tavsiye edilir.

İlaç kullanan kişilerin mutlaka doktoruna danışarak kullanması önerilir. Aksi takdirde bazı ilaçlarla ters etki yaratma olasılığı yüksektir.

Koku ve Tat Bozuklukları

Tat ve koku hayattan zevk almamızda büyük öneme sahip duyularımızdır. Bu sebeple tat ve koku duyularında yaşanabilecek bir problem bütün yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.

Tat ve koku problemi yaşayan kişilerin beslenme düzenleri değişmekte ve yiyeceklerden aldıkları keyif de azalmaktadır. Koku duyusu yangın, bozulmuş gıdalar, zehirli gazlar ve tehlikelere karşı bizi korumaktadır. Son zamanlarda koku ve tat şikayetleriyle doktora başvuran kişi sayısı artış göstermektedir.

Koku ve tat duyusunda yaşanan problemler genelde burun içerisindeki yapısal bozukluklar veya sinüs hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Fakat bunların dışında beyin tümörlerine kadar birçok sorun tat ve koku duyusunda oluşturduğu tahribatla kendini göstermektedir.

Tat ve Koku Nasıl Alınır?

Maddelerden salınmakta olan moleküller burun, ağız ve boğazda bulunan sinir uçları tarafından algılanmaktadır. Bu algılar sinirsel uyarılarla beyine yönlendirilip yorumlanmaktadır. Burundaki sinir uçları koku moleküllerini algılayıcı özelliğe sahiptir.

Tat duyusu ise yiyeceklerin tükürük sıvısıyla temas etmesinden sonra dildeki özel kısımlar tarafından algılanarak meydana gelmektedir. Tatlar ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olarak 4 ana grupta bulunmaktadır.

Bu özellikler dilde algılanarak ara tatlar hissedilmektedir. Ayrıca koku duyusu da tat alma işlemine yardımcı olmaktadır. Örneğin; grip, nezle gibi hastalıklarda burun tıkanıklığına bağlı koku alamamanın yanında tat alamama sorunu da meydana gelmektedir.

Koku ve Tat Alma Bozukluklarının Nedenleri

Kafa travmaları, sinüs veya burum hastalıkları, üst solunum yolu hastalıkları, diş sorunları, ilaçların yan etkileri, hormonel problemler, böcek zehirleri, sigara, alkol, radyoterapi ve larenjektomi gibi cerrahi işlemler koku ve tat almada bozukluk yaşanmasına neden olmaktadır.

Bazı kişilerde doğuştan koku ve tat alma yönünden zayıflık bulunmaktadır. Genel olarak 60 yaşından sonra tat ve koku duyusu zayıflamaya başlar.

Koku ve Tat Testi Nasıl Yapılır?

Koku testi farklı yoğunluktaki çeşitli kokuların hastaya yönlendirilip algılama düzeyini kontrol ederek yapılır. Bilinen veya bilinmeyen birçok koku hastaya koklatılıp yoğunluğu ve algılama düzeyi tespit edilir.

Tat testinde de aynı şekilde farklı tatlar tattırılarak algılama düzeyi kontrol edilir. Bunların haricinden bazı tıbbı cihazlarla duyu organları kontrol edilebilmektedir.

Tat ve Koku Bozuklukları Tedavisi

Tedavi duyu kaybına sebep olan hastalığa yönelik olarak yapılmaktadır. Örneğin koku kaybı solunum yolu hastalıklarından kaynaklanıyorsa hastalığın ilaçlı tedavisi yapılır. Burunda yapısal bozukluk bulunuyorsa cerrahi işlemle problem ortadan kaldırılır.

Duyu kaybı ilaçlardan kaynaklandığında ise ilaçlar aynı etkiyi gösteren yan etkileri daha farklı bir ilaçla değiştirilir. Kimyasal maddelere bağlı olarak tat ve koku kaybı meydana gelmiş ise o maddeden uzak durulması tavsiye edilmektedir.