Yüksek Başarı Oranına Sahip Şekilde Böbrek Nakli Tedavisi

Böbrekler, insanların sağlıklı şekilde yaşamlarını sürdürebilmeleri için hayati öneme sahip organlardandır. Ancak bazı durumlarda, çeşitli sebeplerden dolayı böbrekler, kalıcı olacak şekilde işlevlerini yitirebilmektedir. Böbrek yetmezliği olarak nitelendirilen bu durumun tedavisi, sadece nakil ile mümkündür. Böbrek naklinin başarıyla sonuçlanabilmesi ise, nakli gerçekleştiren hekimlerin mesleki bilgi ve becerisiyle, hastanenin teknik imkanlarına bağlıdır.       Florance Nightingale hastanesinde profesyonel ekibiyle birlikte hizmet veren Prof. Dr. Barış Akın, böbrek nakli konusunda hastaların umudu olacak çalışmalar yürütmektedir. Teknolojinin tıp alanındaki gelişmelerine bağlı…

"Yüksek Başarı Oranına Sahip Şekilde Böbrek Nakli Tedavisi"

Yüksel Psikoloji Danışmanlığı

Yüksel Psikolojisi bünyesinde son yıllarda artış gösteren psikolojik sorunlara karşı uzman ekibimizle birlikte sizlere yardım etmek için elimizden geleni yapıyoruz. Özellikle çocuk psikoloğu alanında uzman ekibimizi sizin için hazırladık ve birçok konuda destek vermeye hazır durumdayız. Çocuklarda görülebilecek birçok psikoloji konusu olabilmektedir. Örneğin okul korkusu, okula hazırlık ve uyum süreci, akademik başarısızlıklar, yalan söyleme, okul öncesi dönemin korkusu ve çocukluktan gelen birçok farklı sorundan dolayı çocuklarda oluşabilecek tüm psikolojik sorunları Bahçeşehir Psikoloji olarak çözmek için size hizmet vermekteyiz.…

"Yüksel Psikoloji Danışmanlığı"

Karabaş otu yağının faydaları nelerdir?

Karabaş otu bitkisinin bazı türlerinden elde edilen yağ çiçekleri ezildiğinde kötü ve kuvvetli bir koku salgılasa da yağın hoş kokusu pek çok derde şifa kaynağıdır.

Keşiş otu, yalancı lavanta veya gargan isimleriyle de anılan bitkinin elde edilen yağında A ve C vitaminleri, kalsiyum, peril alkol, demir, geraniol ve rosmanirik asit bulunmaktadır.

Saymakla bitmeyecek faydaları bulunan karabaş otu yağı kullanım amacına göre dahili ve harici olarak kullanılabilir.

Karabaş otu yağının faydaları

Kanserle savaşır

İçeriğinde bulunan geraniol maddesiyle kanser hücrelerinin vücutta yayılmasını önleyerek tümörü yok eder. Beyin, pankreas, prostat, bağırsak ve meme kanseri riskini önleyiciyi bir etkiye sahiptir.

Ağrı kesicidir

Stres ve gerginlikten kaynaklanan baş ağrıları başta olmak üzere mafsal ve romatizmal ağrıları dindirir. Menopoz dönemi ağrıları, regl ağrıları, kas ve eklem ağrıları, sırt ve bel ağrıları, kulak ağrısı gibi vücudunuzun herhangi bir bölümünde yaşam kalitenizi düşüren tüm ağrıları ortadan kaldırmaktadır.

Mide ve bağırsak problemlerini giderir

Bağırsak hareketliliğini düzenlemeye yardımcı olan karabaş otu yağı hazımsızlığa, gaz sorunlarına ve kabızlığa iyi gelmektedir. Bağırsak ve mide sancılarını dindirirken vücuttaki tüm toksik maddelerin atımını hızlandırır. İdrar yollarındaki mikrobun kırılmasını sağlar, ödem atımına yardımcıdır ve idrar söktürür.

Ayrıca karaciğerin ve böbreklerin çalışmasını desteklerken safrayı da rahatlatarak taş ve kum dökümünü doğal yollarla desteklemektedir. Bağırsak düzensizliğini ortadan kaldırmasıyla kilo vermeye de yardımcı olur.

Cildin mucizevi yağlarındandır

Basit cilt yaralarında enfeksiyonu ortadan kaldırma özelliğine sahip karabaş otu yağı haricen dezenfekte için kullanılabilir.

Egzamalı ciltlerin tevdisi, ciltteki kızarıklık, şişlik, kaşıntı, böcek ve sinek ısırıkları için karabaş otu yağı kullanılarak ciltteki tüm sorunları gidermektedir. Cildin yaşlanma sürecini geciktiren bitkisel yağ cilt üzerindeki yara ve yanık izlerini de geçirme özelliğine sahiptir.

Saç sorunlarına kesin çözüm

Saçların daha yumuşak ve parlak görümü için karabaş otu yağını tercih edebileceğiniz gibi saç dökülmesi, kepek, bit ve uyuz sorunları tedavisi için de kullanabilirsiniz. Saç derisindeki kuruluğu gidererek saçın doğal nem dengesine kavuşmasını sağlayan yağ saçların sağlıkla uzamasına imkan tanımaktadır.

Sinirsel ve zihinsel açıdan rahatlama sağlar

Endorfin seviyesinin yükselmesini sağlayan karabaş otu yağı beyni temizlemeye yardımcıdır. Ruh ve sinir hastalıkları tedavisinde, stres ve depresyon problemleri, sinir sıkışmaları gibi pek çok sinirsel ve zihinsel problemlere çözüm olanakları sağlar. Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle sara hastalığı ataklarını hafifletmeye yardımcı olur. Epilepsi nöbetlerinde azalma sağlayacağı gibi uykusuzluk problemlerini de giderir.

Karabaş otu yağı nasıl kullanılır?

Cildinize direk olarak sürerek masaj yoluyla cildinize yedirebilirsiniz.

Uykusuzluk problemleri için yatmadan önce yastığınıza 1-2 damla karabaş otu yağı damlatabilirsiniz.

İçeriğinde karabaş otu yağı bulunan maske ve kürlerden faydalanabilirsiniz.

2 damla kadar bir çay bardağı su içerisine damlatılarak içilebilir.

Karabaş otu yağının zararları nelerdir?

Piyasada satışa sunulan pek çok karabaş otu yağı dahili kullanıma uygun olmadığından harici olarak kullanımı önerilir.

Cerrahi müdahale ve anestezi durumları için önce ve sonra en az 15-20 gün kullanımı tavsiye edilmez.

Hamile bayanların ve emziren kadınların kullanması önerilmez.

Kan sulandırıcı ilaçlar kullanırken karabaş otu yağı kullanımı önerilmeyeceği gibi aşırı tüketimi merkezi sinir sisteminin yavaşlamasına neden olabilecektir.

Hassas cilt tipine sahip olan kişiler yağı tenle temas ettirmeden önce su ile seyrelterek kullanması tavsiye edilir.

İlaç kullanan kişilerin mutlaka doktoruna danışarak kullanması önerilir. Aksi takdirde bazı ilaçlarla ters etki yaratma olasılığı yüksektir.

Koku ve Tat Bozuklukları

Tat ve koku hayattan zevk almamızda büyük öneme sahip duyularımızdır. Bu sebeple tat ve koku duyularında yaşanabilecek bir problem bütün yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.

Tat ve koku problemi yaşayan kişilerin beslenme düzenleri değişmekte ve yiyeceklerden aldıkları keyif de azalmaktadır. Koku duyusu yangın, bozulmuş gıdalar, zehirli gazlar ve tehlikelere karşı bizi korumaktadır. Son zamanlarda koku ve tat şikayetleriyle doktora başvuran kişi sayısı artış göstermektedir.

Koku ve tat duyusunda yaşanan problemler genelde burun içerisindeki yapısal bozukluklar veya sinüs hastalıklarının belirtisi olabilmektedir. Fakat bunların dışında beyin tümörlerine kadar birçok sorun tat ve koku duyusunda oluşturduğu tahribatla kendini göstermektedir.

Tat ve Koku Nasıl Alınır?

Maddelerden salınmakta olan moleküller burun, ağız ve boğazda bulunan sinir uçları tarafından algılanmaktadır. Bu algılar sinirsel uyarılarla beyine yönlendirilip yorumlanmaktadır. Burundaki sinir uçları koku moleküllerini algılayıcı özelliğe sahiptir.

Tat duyusu ise yiyeceklerin tükürük sıvısıyla temas etmesinden sonra dildeki özel kısımlar tarafından algılanarak meydana gelmektedir. Tatlar ekşi, tatlı, tuzlu ve acı olarak 4 ana grupta bulunmaktadır.

Bu özellikler dilde algılanarak ara tatlar hissedilmektedir. Ayrıca koku duyusu da tat alma işlemine yardımcı olmaktadır. Örneğin; grip, nezle gibi hastalıklarda burun tıkanıklığına bağlı koku alamamanın yanında tat alamama sorunu da meydana gelmektedir.

Koku ve Tat Alma Bozukluklarının Nedenleri

Kafa travmaları, sinüs veya burum hastalıkları, üst solunum yolu hastalıkları, diş sorunları, ilaçların yan etkileri, hormonel problemler, böcek zehirleri, sigara, alkol, radyoterapi ve larenjektomi gibi cerrahi işlemler koku ve tat almada bozukluk yaşanmasına neden olmaktadır.

Bazı kişilerde doğuştan koku ve tat alma yönünden zayıflık bulunmaktadır. Genel olarak 60 yaşından sonra tat ve koku duyusu zayıflamaya başlar.

Koku ve Tat Testi Nasıl Yapılır?

Koku testi farklı yoğunluktaki çeşitli kokuların hastaya yönlendirilip algılama düzeyini kontrol ederek yapılır. Bilinen veya bilinmeyen birçok koku hastaya koklatılıp yoğunluğu ve algılama düzeyi tespit edilir.

Tat testinde de aynı şekilde farklı tatlar tattırılarak algılama düzeyi kontrol edilir. Bunların haricinden bazı tıbbı cihazlarla duyu organları kontrol edilebilmektedir.

Tat ve Koku Bozuklukları Tedavisi

Tedavi duyu kaybına sebep olan hastalığa yönelik olarak yapılmaktadır. Örneğin koku kaybı solunum yolu hastalıklarından kaynaklanıyorsa hastalığın ilaçlı tedavisi yapılır. Burunda yapısal bozukluk bulunuyorsa cerrahi işlemle problem ortadan kaldırılır.

Duyu kaybı ilaçlardan kaynaklandığında ise ilaçlar aynı etkiyi gösteren yan etkileri daha farklı bir ilaçla değiştirilir. Kimyasal maddelere bağlı olarak tat ve koku kaybı meydana gelmiş ise o maddeden uzak durulması tavsiye edilmektedir.

Hormonlu Yiyeceklerin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri

Dünyamızda ilerleyen teknolojiyle beraber insanların beslenme şekilleri de değişmeye başlamıştır. Özellikle marketlerde satılan hazır ve dondurulmuş yiyecekler, hormonlu meyve sebze ve gıdalar, insan sağlığını olumsuz yönde etkilemeye devam etmektedir. Son dönemlerde bilinmeyen hastalıkların ve kanser vakalarının artması bu nedene bağlanabilir. Hatta o kadar ki, vücuda faydalı olan birçok yiyecek verilen hormonlar neticesinde zararlı hale gelmektedir. Hormonlu Yiyeceklerin Zararları Doğal olmayan yiyecekler, vücudun hormon dengesi üzerinde olumsuz etki yaparlar. Hormon dengesi bozulan vücut, hastalıklara karşı savunmasız…

"Hormonlu Yiyeceklerin İnsan Sağlığına Olumsuz Etkileri"