Şeker Hastalığında Cerrahi Tedavi Riskli Mi?

Tip 2 diyabet, en yaygın metabolik hastalıklardan biridir ve metabolik cerrahi müdahale olmadan tedavi edilmesi zordur. Kronik hiperglisemi, diyabetik retinopati, nöropati ve nefropati gibi mikrovasküler komplikasyon riski arttıkça hastalığın yan etkileri de ağırlaşır. Detaylı bilgiler için www.metabolikcerrahi.com web adresini ziyaret edebilirve ayrıca uzmanından kafanıza takılan sorulara cevap bulabilirsiniz.

Bu, tip 2 diyabeti görme kaybı, böbrek yetmezliği ve alt ekstremitenin amputasyonunun en sık nedenlerinden biri yapar. Diyabetik nefropati, tip 2 diyabetin en sık görülen komplikasyonudur ve etkilenenler için önemli ölçüde bozulmuş yaşam kalitesi ile sonuçlanır. Ayrıca, pahalı diyaliz tedavisi nedeniyle yüksek maliyetler de içerir.

Yaş, ailesel yatkınlık ve bazı yaşam tarzı faktörlerine ek olarak aşırı kilo, tip 2 diyabetin tezahürünü destekleyen faktörlerden biridir. Kilo kaybı, tip 2 diyabetin tezahürünü geciktirmeye yardımcı olabilir ve kilo azaltma önlemleri tip 2 diyabetli hastalarda temel tedavi seçeneklerini oluşturur.

Bununla birlikte, bireysel olarak kabul edilen kan şekeri konsantrasyonlarını normalleştirmek, kilo vermek gibi hedefler nadiren, yalnızca temel tedavi yöntemiyle elde edilir; Bu aşamadaki tedavinin uygunluk standardı, tip 2 diyabet için farmakoterapinin kademeli olarak yükseltilmesidir. Ancak ilaçların da zaman içinde kendini gösteren başka yan etkileri olabilir.

Bu sebeple cerrahi müdahale şu anda şeker hastaları için en olumlu sonuçlara sahip tedavi şeklidir. Ancak yöntemin son derece yeni olması, henüz çok az bir hasta grubu üzerinde uygulanmış olması cerrahi müdahaleden çekinilmesine yol açmaktadır.

Riskler

Bireysel tip 2 diyabet için cerrahi karar vermede, akut perioperatif komplikasyonlar ve mikro besin tedariki veya psikolojik problemler açısından uzun vadeli eksiklikler gibi riskler göz önünde bulundurulmalıdır.

Rutin klinik uygulamada, tip 2 diyabet için Şeker hastalığı ameliyatı uygulanan hasta sayısı, bariatrik cerrahi endikasyonu olan çok sayıda hastaya göre düşüktür. Hastaların prosedür korkusuyla ilgili endişeleri ve doktorların tedavi etme konusundaki çekinceleri bu konuda önemli bir rol oynayabilir. Aslında, obezite ve tip 2 diyabetin cerrahi tedavisi kısa süreli ve daha uzun vadeli riskleri beraberinde getirebilir:

  • Bazı mikro besinlerdeki eksiklikler,
  • Osteoporoz,
  • Cilt kırışıklıkları,
  • Kilo alma,
  • Psikolojik problemler,
  • Artan intihar eğilimi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir