Sıfır Atığın Yaygınlaştırılmasının Önemi

Sıfır atık sisteminin kurulmasıyla birlikte israfın önlenmesi amaçlanmaktadır. Kaynakların daha verimli kullanılmasında önemli bir yere sahip olan bu proje ile atıkların neden oluştuğu gözden geçirilmektedir.

Atık oluşmasındaki sebeplerin engellenmesine yönelik adımlar atılmaktadır. En az seviyelere indirilmesi hedeflenen atık oluşumunda, kaynakların ayrı toplanmasına önem verilmektedir. Böylelikle geri dönüşüme yönelik ciddi bir biçimde yol alınmaktadır. Bu sebeplerden ötürü sıfır atık bilgi sistemi kurulumuna önem verilmektedir.

Sıfır Atıkta Odak Noktalar Belirlenmeli

Firmaların, kurum ve kuruluşların sıfır atık projesi kapsamına dahil olmalarında bazı adımları uygulamaları gerekmektedir. Bunlardan birisi de etkin ve verimli olacak odak noktalarının belirlenmesine yöneliktir.

Bilgi akışının sağlanmasından sorumlu olacak kişilerin belirlenmesiyle birlikte oluşturulacak olan ekibin başında görev alacak kişilerin tespit edilmesi gerekmektedir. Bununa birlikte en uygun sıfır atık kutularının seçilmesi gerekmektedir.

Birbirinden farklı malzemelerden üretilen, farklı ölçü ve renklerde olan bu kutuların incelenmesinin ardından, alanlara en uygun şekilde seçilmesine özen gösterilmektedir. Tüm kamu kurum ve kuruluşlarından eğitim kurumlarına, alışveriş merkezlerinden eğlenme ve dinlenme tesislerine veya küçük ve büyük ölçekli işletmelere kadar Türkiye’nin tamamında pek çok yerde bu projenin uygulanmakta olduğunu görebilirsiniz.

Kişilerin bütçelerine uygun olarak belirleyebilecekleri ölçülerde atık kutularını seçme hakları bulunmaktadır. Böylelikle ürünler cam, plastik, metal ve kağıt şeklinde birbirinden ayrıştırılırken, zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesi sağlanmaktadır. Geniş ve dar alanlara özel olarak üretilebilen sıfır atık kutularının renk tasarımı sayesinde ayrıştırmalar daha kolay bir biçimde yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir