Web Hosting Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Web sitesi barındırması anlamına gelen kurumsal web hosting, resmi web sitenize ait sayfalara, resimlere ve çeşitli dokümanlara kullanıcıların erişebilmesini sağlayan bir sunucu sistemidir. Yani, web sitesine ait dosyaların saklanıp internet kullanıcılarının erişimine sunulduğu veri saklama ve yayın işlemi olarak da tanımlanabilir. Kurumsal hosting seçenekleri ve fiyatları hakkında buradan detaylı bilgi alın.

Domain ve Hosting

Domain kısaca bir web sitesinin isminin internet üzerindeki varlığıdır. Hosting ise siteye ait tüm doküman, sayfa ya da resimlerin yayınlanarak ziyaretçiler tarafından erişilebilmesinin sağlanması için barındırılmasıdır. Ancak domainler ömür boyu değil yıllık ya da en fazla 10 yıllık süre ile satına alınabilirler. Süre bitimiyle birlikte aynı domaini kullanabilmek için süre uzatma isteği olarak yeniden bir ücret ödemek gerekmektedir.  

Web Sitesi Barındırma Türleri

İnternet sitenizin içeriğine, ihtiyacına ve sizin siteden beklentilerinize göre farklı web sitesi barındırma türlerini kullanabilirsiniz. Tabii ki bu konuda az önce de belirtildiği gibi siteden beklentini oldukça önemli bir noktadır. Şöyle ki; sitenizi eğer bir kişisel blog olarak kullanmayı düşünüyorsanız sıradan sunucular kullanabilirsiniz. Ancak e ticaret gibi uygulamalar için bir web sitesi oluşturuyorsanız çok daha performanslı ve güvenlik düzeyi yüksek web hostingleri tercih etmenizde fayda vardır. Web sitesi barındırma türlerinden bazıları ise aşağıdaki gibidir:     

  • Paylaşımlı Hosting
  • Co – Location (Sunucu Bulundurma)
  • Reseller (Bayi hosting)   
  • Dedicated Hosting (Kiralık sunucu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir