YAŞAM 

Centos’ta Epel Reposunu Aktif Etme

Epel Repo Sistemi Nedir?

Epel; network, monitoring, programing, system admin kategorilerinden birçok programı fedora deposunda tutarak, kullanıcılarına ücretsiz sunan bir depodur. Sisteminize epel kurulumu yapmakla, kullanacağınız programların tamamıyla sorunsuz olduğundan emin olabilirsiniz. Programların içerisinde test amaçlı yazılımlar bulunmaz. Epel repo kullanımını gerçekleştirdikten sonra, paket içindeki tüm programların listesini görmeniz mümkündür. Ayrıca bu depodan program yüklemesi yapmanız tamamıyla ücretsizdir.

Epel deposu; CentOS, Oracle Linux, Scientific Linux, Red Hat Enterprise Linux ile kullanılabilir. Oldukça basit olan Epel kurulumunu yaparak, kullandığınız işletim sisteminde https://www.sanal.pro/centosta-epel-reposunu-aktif-etme linkini kullanarak etkinleştirdikten sonra, tüm RHEL tabanlı Linux dağıtımları için kullanabilirsiniz.

 

Epel Repo Kullanımı İçin Gereken Kodları Sitemizde Bulabilirsiniz

Epel kurulumu için ihtiyaç duyacağınız tüm rpm kurulum dosyalarını sanal.pro sitemizden indirmeniz mümkündür. Epel ile yüklenen programlar açık kaynak kodlu yazılımlı olduğu için, programı istediğiniz şekilde yamalar yaparak geliştirmeniz mümkündür. Sitemizde epel reposu yükleme, kullanımı ve aktif etme, epel reposunun eklenip eklenmediğinin kontrolü ile ilgili tüm kod yazılımlarını bulabilirsiniz. Epel’de bulunan 5000’e yakın paket sunulduğundan, işletim sisteminize EPEL’i eklerseniz rpmforge ile 15000 adet kurulabilir pakete erişmeniz mümkün hale gelir. Örneğin Epel repo ile, CentOS üzerinde oracle java JDK, Git Server, Gitweb kurulumu yapabilirsiniz.

Related posts

Leave a Comment