SAĞLIK YAŞAM 

Mide Balonu Ne Kadar Durur?

Ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden biri olan mide balonu, midede ömür boyu kalmamaktadır. Uzman doktor ile görüştükten sonra hem doktorun tavsiyesi hem de sizin istekleriniz doğrultusunda 6 veya 12 aylık olarak mide balonu takılabilir. Bu süreç içerisinde, midenin balona alışmaması yani kabullenmemesi için her 3 ayda bir balon şişirilir.

Endoskopi ile mideye yerleştirildiği için ameliyatsız zayıflama olarak adlandırılmaktadır. Kilo problemi olan, ne yaptıysa kilo veremeyen kişiler tarafından tercih edilmektedir. Mide balonu ameliyatı yapılacak olan testler ve kontroller sonrasında doktorun onay vermesi ile başlar. Tüm işlem ortalama 15 dakika kadar sürmektedir.

Mide Balonu Nasıl Çıkarılır?

 

Mide balonunun mideye yerleştirilmesi endoskopi ile yapılmaktadır. Aslında mide balonunun çıkarılması da aynı şekilde yapılıyor denebilir. Özel çıkarma kitleri yardımı ile balon midede yani içeride söndürülür. Uygun bir araç yardımı ile tutularak mideden boğaza, oradan da ağıza doğru çekilir. Çıkarma süresi dolduğunda balon daha fazla vücutta bekletilmemelidir.

Mide balonu şikâyet  listesinin ilk sırasında elbette mide bulantısı gelmektedir. Midenin bu balonu kabullenmesi ve alışması ortalama 3 – 4 gün sürebilmektedir. Bu süre zarfında kişi rutin işlerine devam edebilir. Mide balonu şikâyet sorunları arasında kusma ve kramplar da görülebilir. Bunlar, operasyon bittikten 1 – 2 saat sonra görülmektedir. Bilinen ve beklenen sorunlar arasında yer almaktadır. 4. Gün ile beraber şikâyetler ortadan kalkacaktır.

Related posts

Leave a Comment